Határaink – Kinek és miért nem mondunk nemet?

Határok. Olyan egyszerű szó, mégis annyi rejtelmet, kérdést, olykor szenvedést takar. Mindenkinek máshogy kényelmes, ezért is olyan nehéz meghúzni. Ha azonban a lelki egészségünkről van szó, mégis fontos az odafigyelés.

Határaink mindig rajtunk múlnak, mi határozzuk meg őket, valakit beljebb engedünk, míg valakinek nem nyitjuk meg ezeket a kapukat, érthető okok miatt. Így működünk, de sokszor nehéz tartani ezeket a meghúzott határokat, mert attól félünk, hogy elveszítünk másokat, a megbecsülésüket, a szeretetüket. Ezért sokkal többet adunk abból, amiből már nem szeretnénk, ‘igen’-t mondunk olyan kérésre, amire igazából ‘nem’ lenne a szívből szóló válasz. Ez olykor konfliktust szül saját magunkban, ami miatt nem tudjuk, hogy pontosan mik is a saját határaink vagy hogyan húzzuk meg ezt a kicsit sem éles vonalat mások felé.

A másik oldalon pedig mi vagyunk a határátlépők. Gondoltunk már így magunkra? Milyen negatív tartalmú szó, pedig ha végiggondoljuk, hogy léptük-e már át bárki más határait, biztosan igen lenne a válasz. Pedig sokszor észre sem vesszük vagy nem foglalkozunk vele, hogy így működünk. Néha csak nem figyelünk oda és máris olyat tettünk vagy mondtunk, ami másnak rosszul esett, mert nem őszinték voltunk, hanem határsértők.

A határ tehát érzelmi, presztízs és kapcsolati kérdés. Kinek melyik a fontosabb és ezért mennyit enged a saját határaiból. De valóban szükség van erre, vagy jól meghúzott határokkal is ugyanúgy szeretjük a másikat, ha Ő nem enged meg nekünk mindent? Vagy fordítva a kérdés: Ugyanúgy szeretnek bennünket mások, ha meghúzzuk a láthatatlan vonalainkat?

Merre menjek? Mit válasszak? – pályatanácsadás a mindennapokban

Elkezdődött az új esztendő, új lehetőségek tárháza. Az év eleje sok ember számára azonban nem csak az új lehetőségeket rejti magában, hanem a választásét is. Februárban esedékessé válik a felvételi döntés leadása, amely olykor hatalmas teherként hárul ránk. Mikor úgy érezzük, hogy nem vagyunk biztosak a döntésünkben vagy éppen nincsen lehetőségünk, időnk körbejárni, hogy milyen irányban is tudnánk elindulni, nagyon sok frusztrációt okozva ezzel. A kamaszok és a fiatal felnőttek körében is felmerülnek olyan kérdések az önismerettel, képességekkel kapcsolatban, amelyre nem mindig tudják a választ. Ebben lehet segítségükre a pályaválasztási tanácsadás vagy pályatanácsadás.

A pályatanácsadás egy olyan folyamat, amely során feltárjuk a meglévő önismereti és képességi tényezőket, közelítve őket az érdeklődési körnek és rendelkezésre álló lehetőségeknek megfelelő pályával. Régebben a pályaválasztási tanácsadás után egy bizonyos pályát választva az emberek azon a pályán maradtak aktív éveik során, onnan történt meg a nyugdíjba vonulásuk is. Azonban manapság már sokkal több a pályaelhagyás, amelyet a gyors, nem megfelelően átgondolt pályaválasztás is okozhat. Emellett oka lehet még a nem megfelelően felmért készségek és képességek, vagy ezek következményeként a motiváció hiánya.

Super hivatásfejlődés-elmélete szerint azonban az emberek életük során annyi változáson mennek keresztül, hogy a szakmai életükben pályafejlődés következik be. Más kompetenciákkal rendelkeznek, más érdeklődési területek válnak fontossá.

Manapság így előtérbe került a pályafejlődési tanácsadás: tulajdonképpen a szakmánk (vagy szakmáink) iránti érdeklődés változás, fejlődése mutatható be egy-egy ember szakmai érdeklődési görbéjén. Köszönhető a megélt szakmai és társadalmi, családi szerepeknek egyaránt. A tanácsadás során fontos figyelembe venni a már meglévő készségeket, képességeket és tapasztalatokat, majd ezeket összevetni a szakmai lehetőségekkel.

Amennyiben úgy érzi, hogy nehézséget okoz a döntés vagy váltani szeretne, de még nem biztos abban, hogy milyen irányban indulna el, keressen bátran, hogy átbeszéljük ezeket a kérdéseket!

Online vagy offline?

Kedves Olvasók!

Ebben a helyzetben bizonyára sokunkban felmerül a kérdés, hogy forduljunk-e szakemberhez, amikor leginkább az online találkozási felületek ajánlottak és megengedettek. Vannak, akik inkább személyesen tudják megteremteni azt a belső teret, amelyre a segítséghez szükségük van. Azt gondolom, hogy vannak olyan élethelyzetek, megoldandó problémák, amelyeket érdemes minél hamarabb rendezni. Néha ehhez szakember segítségére is szükség van, akire még ebben a furcsa időszakban is bátran számíthatunk. Mindkét konzultációs módnak megvannak az előnyei, így ezeket mérlegelve tudunk dönteni abban, hogy melyik is lehetne számunkra a leginkább megfelelő.

Amennyiben úgy érzi, hogy segítségre lenne szüksége, megoldatlan kérdések, döntéshelyzetek merültek fel életében, munkájában, párkapcsolatában, családjában vagy egyszerűen csak úgy érzi, hogy szükséges lenne a probléma átgondolására egy külső szemlélővel, keressen bátran! Jelenleg online és személyes konzultáció is elérhető. Elérhetőség Kapcsolat menüpont alatt.

Üdvözlet minden kedves Olvasónak!

Szeretettel köszöntök mindenkit az oldalon!

Hüse-Szabó Edit vagyok, segítő. Szeretnék segíteni abban, hogy megtalálja a céljaihoz vezető utat, a választ a kérdéseire, a kiutat azokból a helyzetekből, ahol kicsit elveszhet az ember. A rendszerszemlélet, az egészben gondolkodás nagyon fontos számomra, ebben a szemléletben igyekszem dolgozni, élni, nevelni, szeretni. Egy egyént nem érdemes kiemelni a tömegből, a többiek közül, a családjából, hiszen azzal együtt egy egész, a közege teszi azzá, aki. Fontos megismerni az egész képet ahhoz, hogy könnyebben együtt tudjunk dolgozni.

Remélem, hogy az oldalon minden információt megtalál, amire kiváncsi. Amennyiben mégsem, keressen bátran bármely elérhetőségen, szívesen válaszolok a további kérdésekre!